Kui ilm on ilus ja päike paistab, siis igas kodus saadetakse lapsed õue mängima. Miks? Sest me kõik teame, et väljas mängimine on lastele kasulik. Kui aga väljas on külm ja vihmane, siis tundub, et tubased tegevused on rohkem õigustatud. Tegelikult on aga oluline, et lapsed viibiks õues iga päev ja iga ilmaga, sest õues värske õhu käes viibimine parandab laste tervist ja soodustab arengut.
Lühinägevuse eest kaitsmine
Õues viibimine on kõige suurem lühinägevuse mõjutaja. Uuringud näitavad, et kui laps veedab vähemalt kaks tundi päevas õues, kaitseb see nii lühinägevuse tekke kui ka miinuse suurenemise eest. Loomulik valgus õues on kordades intensiivsem, kui valgus, mille saavutame toas valgustite abil. Isegi pilvise ilma korral on õues valguse intensiivsus kordades suurem kui toas, seetõttu pole oluline, et lapsed ainult päikeselise ilmaga õues oleksid, vaid see on kasulik iga ilmaga.
Immuunsüsteemi toetamine
Teadlaste sõnul on õues olevate bakteritega varakult kokku puutuvad lapsed vastupidavama immuunsüsteemiga ja neil esineb harvemini astmat. Kuigi arvatakse, et mustus, loomad, kahjurid ja bakterid teevad rohkem halba kui head, siis uuringud on näidanud, et maal kasvavad lapsed, kes puutuvad igapäevaselt õues mängides kokku loomadega ja mullas esinevate mikroorganismidega, on tugevama tervisega, kui linnas kasvanud lapsed, kelle kelle kodud on puhtad ja steriilsed. Kui lapsed puutuvad bakteritega regulaarselt kokku loomulikul viisil väliskeskkonnas, siis autoimmuunhaiguste ja allergia arenemise tõenäosus on väiksem.
Eriti oluline on pöörata immuunsusele tähelepanu esimesel viiel eluaastal, sest just selles vanuses kujuneb välja inimese seedetrakt, kus paikneb kuni 70 protsenti meie immuunsüsteemist.
Füüsiline aktiivsus
Värskes õhus liikumine mängib olulist rolli haiguste ennetamises ja immuunsüsteemi tugevdamises. Kehalisel aktiivsusel on positiivne mõju lapse vaimsele tervisele, andes hea tuju ja rõõmsa meele. Väljas mängimine pakub lapsele oluliselt suuremat füüsilist koormust, kui tubased tegevused. Parim treenimise viis on läbi mängu ja õues olemine just seda pakubki. Tagaajamine, hüppamine, jalgrattaga sõitmine, lumesõja mängimine, kelgutamine ja mitmed muud välised tegevused panevad laste kehad liikuma. Lapsed võiksid iga päev liikuda vähemalt 60 minutit, seda näiteks joostes, ronides, jalgrattaga sõites, palli või peitust mängides.
Kujutlusvõime arendamine
Õues mängimine ja looduses viibimine aitab kaasa lapse loovuse ja kujutlusvõime arenemisele. Liikudes tubastest tegevustest õue muutuvad ka lapse mängud. Väike laps on uudishimulik ja uurib kõike, mis teda ümbritseb. Õues leidub erinevaid taimi ja materjale, mis panevad lapse fantaasia ja kujutlusvõime tööle hoopis teisiti kui toas mängides. Õues saavad lapsed kõike oma käega katsuda, uurida ja avastada. Nad õpivad tundma erinevate materjalide omadusi, õpivad kuulama looduse hääli, nägema enda ümber erinevaid värve ning eristama söödavat mittesöödavast.
Laste kujutlusvõime areneb kõige rohkem just siis, kui nad saavad vabalt mängida, liikuda, olla energilised ja rangetest piirangustest vabamad. Nii õpivad nad tundma ümbritsevat maailma ja iseennast, aru saama, kes nad on ning õpivad usaldama oma instinkte.
Sotsiaalsete oskuste arendamine
Teiste lastega õues mängivad lapsed oskavad lahendada probleeme elus paremini kui tubase eluviisiga lapsed, kes eelistavad arvutimänge sõpradele ning omavahel sotsialiseeru. Sõpradega õues mänge välja mõeldes ja koos nuputades, millest onni teha või kuidas autorada ehitada õpivad and omavahelisi probleeme ja erimeelsusi lahendama ning ka seda, kuidas sõbraga arvestada ja üksteisele abiks olla.
Looduslik D-vitamiin
D-vitamiin tagab väikelapse õige kasvamise, rühi ning terved luud ja hambad. D-vitamiin on eluliselt oluline ja kasvavale lapsele hädavajalik. Selle looduslikuks ja kõige paremaks allikaks on päike. D-vitamiin tõstab tuju, hoiab energiataseme kõrgel, parandab mälu ning üleüldist tervist. Juba 10-15 minutit päikese käes viibimist annab lapsele vajaliku igapäevase annuse. Ka pilves ilmaga omastab organism D-vitamiini, kuigi pisut vähem kui päikesepaistelise ilmaga.
Lapsevanema jaoks on oluline kindlustada, et lapse toidus oleks piisavalt D-vitamiini sisaldavaid tooteid – kala, piimatooted ja munad – ning et laps veedaks võimalikult palju aega õues.