Nebulisaator ehk inhalaator on meditsiiniseade, mis kergendab laste tervenemist kõikvõimalikest viirushaigustest ning pakub leevendust tõbede korral ka täiskasvanutele. Sissehingamine on üks kõige lihtsamaid ja tõhusamaid protseduure külmetushaiguste ja hingamisteede haiguste raviks. Inhalaatori töö põhineb ravimi muutmisel auruks. Veeauru või ravimiosakesed muudetakse niivõrd väikeseks, mistõttu jõuavad need sügavale hingamisteedesse. Sõltuvalt osakeste jämedustest jõub aur nina-, neelu- või kopsupiirkonda ja pakub leevendust nohu, köha, bronhiidi, larüngiidi, astma ja allergiate ravimiseks. Ihalaatorit võib kasutada ka palaviku ajal.
Inhalaator pakub leevendust mitmete haiguste puhul
Laps võib haigestuda tavalistesse ülemiste hingamisteede viirushaigustesse 5-10 korda aastas. Köha puhul muutuvad hingamisteed sageli kuivaks ning ärritusköha süveneb. Inhalaatori abil hingamisteedesse viidav niiskus aitab turset alandada ja põletikulist sekreeti vedeldada, et seda oleks kergem välja köhida. Viiruslikku päritolu köha ei vaja alati spetsiifilist ravi. Inhalatsioon aga leevendab olukorda, parandab haige enesetunnet ja takistab haiguse süvenemist. Tugeva nohu korral on nina pidevalt kinni ja inimene hakkab hingama läbi suu, mis muudab kurgu kuivaks. Inhalaatorist väljuv niiske aur aitab turseid alandada ja sekreeti vedeldada, mis aita sellel kergemini välja tulla ja pakub leevendust. Samuti saab ihalaatori kasutamise abil ära hoida tihti kinnisest nohust tulenevaid kõrva- ja põskkoopapõletikke. Larüngiit ehk kõripõletik on meie kliimas sage haigus millega kaasneb häälepaelte ja limaskestade turse. Väikelastel on hingamisteed kitsamad ning limaskest kohevam kui täiskasvanutel, mistõttu vähimgi turse kõrsi piirkonnas ahendab hingamisruumi lausa eluohtlikul määral. Inhalaatorist tulev jahe õhk vähendab kõris turset ja hingamine paraneb.
Kellele on inhalaator mõeldud?
Inhalaator ei ole mõeldud ainult lastele, vaid ka täiskasvanutele, kes põevad sagedasi bronhiite, põskkoopapõletikke, astmat, kroonilisi kopsuhaigusi või kes soovivad nohu ja köha korral leevendust. Imikute haigestumise puhul ei saagi ravimeid kasutada ja inhalatsioon on üks väheseid meetodeid, mis aitab kiiremini terveneda. Aerosoolravi tegemise ajal on oluline, et laps oleks rahulik. Osa lapsi pelgavad inhalaatorit näo ees hoida või sellest tekkivat müra ning kui laps nutab, ei ole hingamine sügav ja auruosakesed ei jõua piisavalt sügavale. Kui auru manustamine ei õnnestu lapse ärkveloleku ajal võib abi olla sellist tüüpi inhalaatorist, mida saab kasutada pikali olles või magamise ajal. Kuigi lapse hingamine on magamise ajal pindmine ja auru manustamine ei ole nii efektiivne kui ärkveloleku ajal, muudab see une siiski rahulikumaks, mis on haigusest paranemiseks vajalik.
Millist inhalaatorit valida?
Kui varasemalt käis valiku tegemine kahe inhalaatori tüübi vahel- kompressor ja ultraheli, siis praeguseks on valikut rohkem. Kompressoriga inhalaatoris juhitakse õhu juga läbi vedela ravimi rõhu all rõhu all õhu juga läbi vedela ravimi ning seeläbi muutu vad ravimid osad aerosooliks, mis kantakse haige hingamisteedesse. Inhalaatoriga on võimalik manustada lisaks soolalahusele ka ravimeid, kuid selle peamiseks puuduseks on müra, mida lapsed sageli pelgavad. Uuemad kompressor-inhalaatorid on vaiksemad ja mõõtudelt väiksed ning neid on natuke mugavam kasutada. Üks selline uuemat tüüpi kompressor inhalaator on AGU Balloon.
Utraheli inhalaator on hääletu kuid nende pihustatavad osakesed on suuremad ning puudub seetõttu ravimi manustamise võimalus. Kõige uuemat tüüpi inhalaatorite töö põhineb aga võrktehnoloogial, millesse on koondatud kompressor- ja ultraheli inhalaatorite parimad omadused- igat tüüpi ravimite kiire ja efektiivne pihustamine. Võrktehnoloogia abil muudetakse ravimiosakesed niivõrd väikseks, et tekib ühtlane udu, mis jõuab sügavale hingamisteedesse. AGU Baby tootevalikus on kaks võrk-inhalaatorit AGU Tomchi ja AGU Weezy .
Pihustatavate osakeste keskmkine suurus ehk MMAD
Inhalaatorist tulevast auruosakeste suurusest sõltub, kas kõige enam mõjutatakse nina-, neelu- õi kopsupiirkonda. Pihustatavate osakeste suurust mõõdetakse mikronites ning see on tähistusega MMAD.
10 μm suurused osakesed ei jõua kaugemale kui suu või nina;
5-10 μm osakesed levivad neelust bronhideni
<5 μm suurused osakesed jõuavad kopsudesse ja alumistesse hingamisteedesse, mis sobib nt bronhiidi raviks.
Võrktehnoloogial põhinevad inhalaatorid on enamasti aku/patareitoitel või USB juhtme abil laetavad, mis teeb kasutamise mugavaks nii kodus diivanil, kui ka autos või reisil olles. Enamasti saab võrkinhalaatoreid kasutada ka pikali olles, mida on seetõttu mugav kasutada näiteks lapse magamise ajal.
Milliseid ravimeid või lahuseid inhalaatoris kasutada? Nohu ja köha puhul tekkinud vaevuste ja sümptomite leevendamiseks sobib kasutada füsioloogilise nime all tuntud 0,9% naatriumkloriidi lahust (NaCl), mida saab osta apteekidest. Inhalaatori kasutamine füsioloogilise lahusega on kõrvaltoimetevaba ja võib kasutada päeva jooksul mitu korda. Inhalaatoris on võimalik kasutada ka erinevat tüüpi ravimeid, mis on arsti poolt soovitatud. Ravimikambrisse lisatud ravimiga on seadme mõju tõhusam, kuid sõltuvalt ravimist, võib esineda kõrvaltoimeid. Ravimi kasutamisel tuleb hoolikalt lugeda ravimi infolehte, kõrvaltoimete esinemisel lõpetada inhalaatoriga ravimi manustamine ning kontakteeruda arstiga.
Tasub meeles pidada, et võrktehnoloogiaga inhalaatoris ei tohi kasutada eeterlikke õlisid sisaldavaid lahuseid, sest need võivad seadme ummistada või püsivalt kahjustada. Seda, millist vedelikku/ravimit ja kuidas inhlaatoris kasutada, tuleb lugeda inhalaatori kasutusjuhendist.
Olgugi et inhalaatoreid on väga lihtne kasutada, tasub meeles pidada, et tegemist on meditsiiniseadmega, mille kasutamine nõuab juhiste täpset järgimist. Vaid õigesti valitud (arstiga kooskõlastatud) ravimid ja seadme korrektne kasutamine aitab protseduuril saavutada parimaid tulemusi!